Mango IPA Bira Tarifi (Alaska Mango IPA)

14 Ağustos 2017

Tüm biraseverlere merhaba, bugün paylaşacağım tarif,  ev yapımı bira serilerimde özel bir yere sahip. Deneyimlerim sonucu, farklı tatlar yakalamak için kendi modifiye biralarımı  yapmaya karar verdim. 

 

İlk maceram sanırım Türkiye'de ilk oldu :) Mango aromalı ipa'nın, gerek araştırmalarım, gerekse karşıma çıkmamış olması sebebiyle böyle bir ihtimalin yüksek olduğunu düşünüyorum :)

Karşınızda  ilk mangolu craft bira olan, Alaska Mango Ipa ! Bakalım bu macerada neler yapmışım, hangi kit çeşidi ve aşamalardan geçmiş ?  bira yapımında anlık kaydettiğim notlarımı sizlerle paylaşıyorum. 

14.08.2017  craft biracılığın sanırım en güzel yanı sınırsız bir şekilde bira modifiye edebilmeniz. Ben de neden bir meyveli India Pale Ale yapmıyorum ? diye düşünerek citra ve simcoe şerbetçi otlarından gelen tropikal aromalara ek olarak gerçek meyve ile modifiye etmeye karar verdim. İlk başta bu işe uygun bir kit seçimi arayışına girdim ve daha önce kurmuş olduğumdan Young's American IPA  kitini düşündüm. Fakat türkiyede stoğu olan bir firma bulamadım. Ben de buna yakın olarak gördüğüm Mangrove Jack's American Pale Ale kitini seçtim.

Alaska Mango Ipa  
TARİF
10lt Mangrove Jack's American Pale Ale

1000gr Konserve Mango

15gr Citra şerbetçi otu

15gr Simcoe şerbetçi otu

 

05.08.2017 tarihinde kurmuş olduğum Mangrove Jack's American Pale Ale kitinin fermentasyonu bittikten sonra 10 lt  Mango IPA için ayırdım ve 1kg konserve mangoyu fermentere ekledim .

Sipariş vermiş olduğum Mango konserveleri geldiğinde üzerinde yazan 425gr  ın aslında içerisindeki sıvı ile toplam ağırlığı olduğunu farkettim, mango parçalarının süzme ağırlığı toplam  250 gr a geldi, buna dikkat edilmesi gerekli.

17.08.2017 tarihinde 15gr Simcoe ve 15gr Citra şerbetçi otlarını dryhop yaparak fermentere ekledim.

  

  

21.08.2017 Kovayı açtığımda şerbetçi otu ve mango kokusuyla başım döndü çok güzeldi. İlk İzlenimlerim koku ve renk gayet normal, hiç bir enfeksiyon belirtisi yok. Musluklu kovaya aktarma çubuğuyla aktarım yaptım ve 10 lt için 65gr dekstroz şişeleme şekeri kullandım.  Başlangıç yoğunluğu 1058OG  Son yoğunluk  1008 FG  %6.5ABV.


Şişede tam 26 gün beklettikten sonra ödülümüzü aldık. Harika bir mango aroması ve bitişte şerbetçi otlarından gelen acılıkla sonuç = mükemmel.