KUKSA YAPIMI

30 Eylül 2013
Kuksa Finlandiyada yüz yıllardır kullanılan  ahşap bir bardak. Kuksa yapımına Eylül ayının son günlerinde başladım ideal ölçülerde bulduğum kayın ağacı kütüğünün tabanını düzeltmek için bir miktar kestim ve tam ortadan ikiye ayırdım.
 
1
 

1

Daha önce ebatlarını belirlediğim taslağı kütüğün üstüne çizdim ve fazlalık olan yerleri kestim.
 
 3
 
4
 
Fazlalık olan bölgeleri kestikten sonra sıra Kuksanın içini oymaya geldi bunun için elimde bulunan düz iskarpileleri kulladım fakat ince işçilik için oluklu iskarpile gerektiği için oluklu iskarpile arayışına başladım ve sonunda istanbulda bir dükkanda buldum istediğim seti.
 
5
8
 
 
İşe kaldığım yerden  devam ettim istediğim forma ulaşıncaya kadar törpü ve zımpara yardımıyla şekillendirmeye başladım.
 
7
 
Tutma yerleri açıldıktan ve ince zımpara işleri bittikten sonra logo çalışmasını yakma kalemiyle işledim.
 
10
 
11
 
 Karbon kağıdı yardımıyla logoyu Kuksa üstüne çizdikten sonra yakma kalemiyle üzerinden geçip işlemi bitirdim. Sonuç aşağıdaki gibi oldu =)
12
 
 Tüm işlemler bittiği için artık Kuksanın dışını Tik yağıyla doyurmaya geldi sıra. Tik yağının Kuksanın içine bulaşmaması için Kuksanın içini bal mumuyla doldurdum.
 
13
 
14
 
15
 
Bal mumu donduktan sonra Tik yağı dolu kaba Kuksayı daldırdım ve bu şekilde 1-2 gün beklettim.
 
16


12.01.2014 : Yarın Kuksayı Tik yağından çıkartacağım 1-2 gün kuruduktan sonra  iç kısmını zeytin yağı ile doldurup iç kısmını bu şekilde sırlayacağım.

17


13.01.2014 : Bugün Tik yağına batırdığım Kuksayı  yağın içinden çıkardım gerektiği kadar yağı içine çekmiş bu hem ağacın çatlamasına hemde su ve haşerelerden korunmasına yardımcı olacak. Kuksayı baş aşağı asarak fazla yağın üzeriden akması ve 1 gün boyunca kuruması için bekletiyoruz.

19
 
 20
 


14.01.2014 : Bugün Kuksanın içindeki bal mumunu söktüm kalan bal mumlarını kalın bir zımparayla temizledikten sonra ispirtoyla sildim. Kuksa çok iyi kurumuş fakat hala Tik yağının kokusu yoğun bir şekilde var bunun geçmesi biraz zaman alacak ve bu sürede havalanması için dışarıda bekleteceğim. Bu arada boş vakit kalacağı için 2. Kuksaya başladım fotoğraflarını ileriki günlerde ekleyeceğim.


23.02.2014 : Final. bugün vakit bulup sonunda kuksayı bitirdim. İç kısmını zeytin yağıyla sırladım ve kuruduktan sonra kullanıma hazır oldu.Bu arada büyük bir hata yaparak kuksayı çatlattım ve tamir etmek zorunda kaldım =)

21

 

 

Ortam

Bu kategorideki diğerleri: Su Geçirmez Kibrit Yapımı »