Kamp Bıçağı Yapımı

18 Eylül 2015

18.09.2015 tarihinde uzun arayışlar sonunda 3 farklı bıçak için autocad çizimlerine ulaştım ve 5mm Erdemir 3260 çeliğinden, lazer cnc de kesim yaptırdım. Bu çelik türünü seçmemin sebebi, karbon miktarının bıçak yapımı için yeterli olması. Tabiki bu çelik paslanmaz değil ve tüm işlemlerin sonunda saklanması ve bakımı çok önemli.

 

6

Bıçağımızın sabit bir açıda eğelenebilmesi için, öncelikle bir platforma ihtiyacımız var. Eğenin uç kısmına bir destek demir ile  platformda da bu demirin sabit durması için  farklı açılarda delikler mevcut.

 

6

 

6

 

6

 

 

6

 

6

 

6

 

6

Bıçağın 2 yüzünden de eşit şekilde inceltme işlemi yaptıktan sonra, ağız kısmı için eğeyi  daha dik bir açıya getirip devam ediyoruz. Eğeleme işlemi gerçekten uzun süren ve yorucu  bir iş ; eğe kullanmadan bu işi yapmanın yolu da şerit zımpara kullanmak. Tabi sadece hobi amaçlı bu işi yapan bir kişi için bu pahalı bir ekipman =)

6

Bıçağın yüzü istediğimiz kalınlığa indikten sonra, zımpara yardımıyla derin çizikleri yok edebiliriz. Hem yüzey tam düz olmuş olur hemde ileride parlatma işlemi yaptığınızda çizikler görünmemiş olur.

6

Sap kısmı için ceviz ağacı kullanmayı seçtim ve bıçağın formuna göre iki parça kestim, sarı metal çubuklarla perçinledim. Ele düzgün oturması(ergonomik olması) için  kavisli bir şekilde zımparaladım ve ardından gomalak cila ile 4-5 kat cilaladım.

Sap işleminin ardından bıçağın tüm metal yüzeylerini parlatma keçesiyle parlattım. 

6

Kın  için yine ceviz ağacını kullanıldı ve üzeri sedef kakma yapılarak şık bir görünüm kazandırıldı. Bu bıçağa ayrıca deri bir kında yapılacak.

6

 

6

 

6

 

6

 

Bu kategorideki diğerleri: « Su Geçirmez Kibrit Yapımı